Baumiti SILSi lühitutvustus
Baumit pakub kvaliteetseid materjale, millega saab luua mugava elukeskkonna: fassaadisoojustussüsteemid kaitsevad maja väljast ja sisetingimustes kasutatavad krohvisüsteemid loovad mugava sisekliima.
Soojustusmaterjal – vahtpolüstereen või kivivill – kinnitatakse liimi ja tüüblitega seinale, selle peale käib armeerimiskiht ning pealmiseks kihiks jääb viimistluskrohv. Tootja poolt on töövõtted täpselt lahti seletatud ja kui kõik kihid on paigaldatud korrektselt, võib olla kindel, et tulemus kestab.
SILS hoiab energiakulu madalana. Kivimaja omanikule on oluline, et maja püsiks soe ja energiakulu oleks väike. Kuna Baumiti liitsüsteemi pakutakse valmislahendusena, võib olla kindel, et kõik komponendid sobivad omavahel, need on katsetatud ja sertifitseeritud ning tulemus kestab kaua. Süsteemi väliseks kihiks olev viimistluskrohv peab vastu kõik keskkonnamõjud, nii vihmavee, kastevee kui ka päikesekiirguse.
Baumit on pika ajalooga ettevõte: aastal 1810 alustati Austrias põletatud lubja tootmisega ehitajate tarbeks. Ettevõte kasvas ja peagi hakkasid tehased ise mineraalseid krohve tootma. Põhilisteks tootegruppideks said mineraalsed krohvid ja lubikrohvid. Kahe Austria ehitusmaterjale tootva ettevõtte koostööga kinnitati 1988. aastal Baumiti kaubamärgi loomine,
Lae artikkel alla (pdf)Valge puhas StarTop
Baumiti Premium-klassi silikoon viimistlusmaterjalides on uudne täiteaine, mis võimaldab niiskusel fassaadilt kiiremini aurustuda: krohv StarTop hülgab hoone mustust ja vetikatel pole vohamiseks soodsat pinnast.
Krohvipind, mida vetikad ei armasta
Suurte kortermajade fassaadid kipuvad ajaga määrduma, mustuse ja vetikate eemaldamine on suurtel pindadel keeruline – mida paremini soojustatud hoone, seda parem pinnas hallitusele, sest jahe pind kuivab märjaks saades aeglasemalt. Seega tekkis vajadus luua viimistluskrohv, mis kiiresti kuivaks – on ju vetikate kasvuks vaja niiskust maja pinnal.
StarTop on hüdrofoobne krohv, mis tõrjub tõhusalt vett – vähendatud vee liikumine läbi suhteliselt poorse krohvikihi. Selle krohvi pinnastruktuur on selline, et krohvil oleks võimalikult suur eripind ja peale kaste langemist fassaadile kuivab see kiiremini. Me ei saa tagada, et fassaad kunagi märjaks ei saa, ent saame teha nii, et võrreldes tavapärase viimistluskrohviga see kiiremini kuivaks. See on väike, ent pikemas perspektiivis oluline nüanss, mis aitab ära hoida fassaadi määrdumist ja pärsib vetikate kasvu ning hallituse teket.
Uudne täiteaine
Krohvisegu StarTop saladuseks on spetsiaalne täiteaine, mis jaotab krohvipinnale langenud vett ühtlasemalt, võimaldades nii niiskusel kiiremini aurustuda: niisugust krohvisegu kasutatakse nagu iga teist krohvi, ent selle pinnale kandmine on mugav ja struktuur ühtlane.
FASSAAD KORDA:
Edu toob korralik soojustus ja viimistlemine
Klassikaliste mineraalsete lubitsementkrohvide kasutamisel kaetakse müüritis tavaliselt 2–3 cm paksuse krohvikihiga ja kui töö on tehtud hästi, on tulemuseks oluliselt väärikama välimusega maja.
Ajaloolise väärtusega maja fassaadi korrastamisel tulekski eelistada lubikrohve ja -värve. Kui meister tunneb oma tööd ning toode on kvaliteetne, saab töö kiiresti valmis: on oluline teada, et heade kasutamisomadustega krohviga saavutatakse vajalik krohvikihi paksus ja ilus välimus oluliselt väiksema energiakuluga, olenemata sellest, kas seda kantakse pinnale krohvimisseadmega või käsitsi.
Sama oluline on kasutada kvaliteetseid fassaadivärve, sest värvitud pind aitab eemal hoida niiskuskahju.
Põnevad viimistluskrohvid
Klassikalise lubitsementkrohvi viimistlemisel kasutatakse ka viimistluskrohve, millega luuakse fassaadile ühtlane tekstuur. Erinevalt klassikalisest mineraalsest krohvist, mida saab kasutada fassaadipinna sirgeksajamiseks, on viimistluskohv mõeldud ühtlase tekstuuri ja värvitooni andmiseks.
Kuna viimistluskrohvi kiht on fassaadivärvi kihiga võrreldes oluliselt paksem, pakub see lisaks ka paremat kaitset.
Tugevad toonid fassaadile:
PuraTop viimistluskrohv ja PuraColor värv
Arhitektide ja tellijate fookuses on viimastel aegadel olnud julged intensiivsed värvitoonid ning tumedad pinnad. Nende abil luuakse efektseid aktsentseinu, kombineerides domineerivaid toone klassikalisemate ja pastelsemate värvilahendustega.
Baumiti kaasaegne tehnoloogiline lahendus lubab luua kauakestvaid tumedates ja erksates toonides pindu – soojustatud fassaadidele sobivad hästi PuraTop viimistluskrohv ja PuraColor värvid. Lahendus on professionaalide poolt tänaseks väga hästi vastu võetud. Kui soovime fassaadil kasutada intensiivsema tonaalsusega viimistluskrohve ja -värve, milles on palju pigmenti, siis peab segusse lisama suuremal hulgal väga head sideainet kui tavapäraselt fassaadiviimistluses kasutatavates värvides vaja on.
Valgust peegeldavad omadused
Fassaadivärvide puhul on Baumiti värvikaardil esile toodud ka valguse peegelduse indeks (heledusaste). See näitab, kui palju toode peegeldab nähtavat valgust: valge pinna indeks on 100 ja tagasi peegeldub kogu päikese nähtava spektri osa, kui aga indeks oleks 0, siis oleks tegu absoluutselt musta tooniga, milles kogu nähtav valguse spekter neeldub ja muutub suures osas soojusenergiaks.
Lisaks valguse peegeldumise indeksile toob Baumit oma värvikaartidel välja ka kogu päikeseenergia peegeldumise indeksi TSR (total solar reflectance).
Tumedate spetsiaaltoonide kasutamisel tuleb lahendus spetsialistiga läbi arutada: nii peab näiteks tumedate toonide puhul arvestama kindlaid lisatingimusi, muuhulgas peaks eelistama kahekordset armeerimiskihti, kui TSR-i väärtus on alla 25.